انرژی مثبت
 • امروز، اولین روز از بقیه عمر شماست
 • پیمودن مسیری هزار فرسنگی با برداشتن اولین گام آغاز می شود.
 • برای داشتن چیزی که تا بحال نداشته اید باید کسی باشید که تا بحال نبوده اید.
 • آن باش که هستی و آن شو که توان بودنت هست .
 • شعله های برزگ ناشی از جرقه های کوچک است .
 • گاهی برای ده قدم به پیش رفتن یک قدم عقب نشینی لازم است .
 • خودت همان تغییری باش که می خواهی در دنیا ببینی
 • استاد تغییر باشیم، نه قربانی تقدیر
 • مراقب تفاوت واقعیت و تصورتان از واقعیت باشد
 • فردی که اشتباه نکند ارزش کارهای بزرگ را نخواهد داشت
 • پرندگانی که در قفس به دنیا آمده اند پرواز را بیماری می پندارند
 • تصور ما از خودمان مرزهای موفقیتمان را تعیین می کند
 • اگر میتوانی تصورش کنی حتما میتوانی انجامش بدهی
 • اگر به خورشید نگاه کنی، تاریکی پشت سرت خواهد بود
 • بعضی وقت ها موفق می شوید بعضی وقتها یاد می گیرید
 • بدتر از شکست خوردن در کاری شروع نکردن آن است

وبلاگ

جرثقیل چیست؟

جرثقیل (CRANE) ماشینی است که برای حرکت دادن اجسام از مکانی به مکان دیگر مانند بالا‌بردن، پایین‌آوردن و جابجایی در راستای افقی، به کار برده می‌شود. واژه‌ی (crane) در زبان انگلیسی به معنای جرثقیل بوده و این واژه به دلیل شباهت ظاهری این گونه ماشین‌ها با نوعی از پرندگان گردن‌دراز ماهی‌خوار، به این ماشین‌ها داده شده است. اولین جرثقیل‌های ساختمانی توسط یونانیان باستان ابداع شد و بوسیله‌ی انسآن‌ها یا حیوانات بارکش مانند الاغ‌ها و اسب‌ها به حرکت درآورده می‌شد. از این نوع حمل بار برای ساخت ساختمآن‌های بلند استفاده می‌شد؛ این نوع حمل بار باگذشت زمان توسعه یافت و پیشرفت نمود. در قرون‌ وسطا جرثقیل‌های بندری برای بارزدن و تخلیه‌ی بار کشتی‌ها رایج شد و با ساختاری که داشتند کمک زیادی برای حمل کالا می‌کردند. جرثقیل‌های ساختمانی در ابتدا از چوب و بعدها از سنگ ساخته می‌شدند.

جرثقیل

اولین نوع از جرثقیل‌های صنعتی حدود ۴۰۰۰ سال پیش در مصر باستان و برای جابه‌جایی آب از چاه مورد استفاده قرار گرفته است. جنس آن‌ها از چوب بوده و به نام شادوف (Shaduf) معروف بوده است. این نوع ماشین‌های اولیه از یک تکیه‌گاه افقی دو تکیه‌گاه عمودی و یک بازوی گردان تشکیل شده بود. برای تعادل در یک طرف، وزنه‌ی تعادلی و در انتهای دیگر بازوی گردان که آب یا کالا را جابه‌جا می‌کردند قرار داشته است.

جرثقیل

در قرن شانزدهم میلادی برای افزایش طول باربرداری جرثقیل، قسمت Jib به Boom یعنی بازوی اصلی اضافه شد. در اشکال زیر Boom  و Jib نشان داده شده است.

جرثقیل

این پیشرفت‌ها همچنان ادامه پیدا نمود و در قرن نوزدهم میلادی برای افزایش توان بالابری جرثقیل‌ها در سازه‌های آن‌ها از موتورهای درون‌سوز و موتورهای الکتریکی استفاده شد. بدنه‌ی آن‌ها نیز از چوب به فولاد تبدیل و استحکامشان افزایش چشم‌گیری یافت.

امروزه انواع جرثقیل‌ها تولید و در بازار عرضه می‌شوند. در ساختمان جرثقیل‌ها از مواد گوناگونی استفاده می‌شود؛ مهم‌ترین ماده‌ی مورد استفاده در ساختمان جرثقیل فولاد است. فولاد، آلیاژی از جنس آهن و کربن است که برای افزایش استحکام آن از عناصری مانند کروم (Chromium)، نیکل (Nickel)، مولیبدیوم (Molybdenum)، وانادیوم (Vanadium)، تیتانیوم (Titanium) به آن اضافه می‌شود. علاوه بر مواد فوق مواد دیگری نیز مانند پلاستیک مصنوعی جهت ساخت تایرها، مس در ساختمان الکتریکی و سیم‌کشی‌ها، عناصر نیمه‌هادی مانند ژرمانیوم و سیلیکون در مدارهای الکتریکی دستگاه به کار می‌روند.

انواع مختلف جرثقیل‌ها

 1. جرثقیل‌های سقفی زنجیری (جرثقیل‌های آویز)

زمانی‌که به لحاظ استقرار پل و وینچ در سقف سالن محدودیت فضا داشته باشیم و همزمان نیاز به حداکثر ارتفاع بالابری داشته باشیم جرثقیل سقفی آویز یا  Suspension بهترین گزینه برای انتخاب محسوب می‌شود. در این نوع جرثقیل‌ها راهبرهای طولی به صورت آویز روی بال پایین تیر حمال قرار گرفته و پل یا پل‌ها به جان راهبرها متصل می‌گردد.

جرثقیل‌ های سقفی زنجیری

جرثقیل‌ های سقفی زنجیری

 1. جرثقیل‌ های سقفی
 • تک پل
 • دو پل

جرثقیل‌های‌ سقفی (Overhead crane) برای انتفال عمودی و افقی بار در انبارها و سالن‌های صنعتی کاربرد دارند. این جرثقیل‌ها معمولاً دارای دو ریل موازی هستند که به صورت افقی در طول سالن جرثقیل به صورت (محدود در شش جهت) بر روی آن حرکت می‌کند.

 • تک‌پل:

این نوع جرثقیل به علت هزینه ساخت پایین‌تر، فضای اشغال‌شده‌ی کمتر و فشار وارده‌ی کمتر بررروی ریل‌های سالن مورد توجه بوده و کاربرد زیادی در صنعت دارد.

جرثقیل‌ های سقفی یک پل

جرثقیل‌ های سقفی یک پل

 • دو‌پل:

این نوع جرثقیل برای سالن‌هایی که دارای فضای مناسب هستند، بهترین گزینه محسوب می‌شود. جرثقیل‌های سقفی دو‌پل، دارای ارتفاع زیادی جهت جابه‌جایی عمودی می‌باشند. مزیت دیگر این نوع جرثقیل‌ها، وجود راهروی انتخابی در بدنه جرثقیل است که علاوه بر سهولت در دسترسی و امکان تعمیر قطعات کالسکه (ترولی) امکان مناسبی برای تعمیر و تعویض لامپ‌های سالن، تأسیسات گرمایشی سالن و خطوط برق‌رسان را نیز فراهم می‌کند.

جرثقیل‌ های سقفی دو پل

جرثقیل‌ های سقفی دو پل

 1. جرثقیل‌های دروازه‌ای
 • تک پل
 • دو پل

جرثقیل دروازه‌ای جهت جابه‌جایی بار در محیط‌های باز و در داخل سالن‌ها کاربرد دارند. جرثقیل دروازه‌ای قابلیت نصب بالابرهای سیم بکسلی تک و دو پل در گروه‌های کاری مختلف را دارا است.

مزیت‌های جرثقیل دروازه‌ای :

جرثقیل دروازه‌ای یا گنتری کرین (Gantry crane) سازه‌ی جرثقیلی بوده که دارای یک یا چند بالابر می‌باشد‌، همچنین این جرثقیل‌ها بهترین راه حل برای جابجایی مواد در فضای باز مانند سنگ‌شکنی‌ها، بنادر، انبار‌های آهن‌آلات و بهترین راه‌حل برای تخلیه‌ی بار در فضای باز از روی کامیون‌ها و کشتی‌ها به ویژه‌ تخلیه و بارگیری کانتینر بر روی شناور است.

جرثقیل‌ های دروازه‌ای تک پل

جرثقیل‌ های دروازه‌ای تک پل

جرثقیل‌ های دروازه‌ای دو پل

جرثقیل‌ های دروازه‌ای دو پل

 1. جرثقیل‌های نیم‌دروازه‌ای (طره‌ای)
 • تک پل
 • دو پل

جرثقیل‌های نیم‌دروازه‌ای (Semi Gantry Crane) عمدتا در محیط‌های خارج از سالن نصب می‌گردند که ویژه‌ی تخلیه و بارگیری اجناس می‌باشند. جرثقیل‌های نیم‌دروازه‌ای از لحاظ ساختاری شبیه به جرثقیل‌های سقفی بوده و تنها فرق آن‌ها، داشتن دو ستون متصل به پل و کلگی بوده که به همراه آن‌ها در طول مسیر حرکت می‌کنند. این نوع جرثقیل‌ها در انواع: دو پل، تک پل، کنسول‌دار و بدون کنسول و … می‌باشند.

با ریل‌گذاری در طرفین مسیر طولی می‌توان به سرعت اقدام به نصب و بهره‌برداری از جرثقیل‌های دروازه‌ای کرد. بنابراین از جمله مزیت آن‌ها امکان انتقال و جابجائی از محل نصب فعلی به محلی دیگر جهت استفاده می‌باشد.

جرثقیل‌ های نیم دروازه‌ای (طره‌ای) تک پل

جرثقیل‌ های نیم دروازه‌ای (طره‌ای) تک پل

جرثقیل‌ های نیم دروازه‌ای (طره‌ای) دو پل

جرثقیل‌ های نیم دروازه‌ای (طره‌ای) دو پل

 1. جرثقیل دروازه‌ایی بازویی

جرثقیل بازوئی (Jip crane) و یا ستونی با صرفه‌جویی در هزینه‌، چندین سیستم جابه‌جایی را با هم ادغام می‌کند؛ در بعضی مواقع استفاده از این نوع جرثقیل‌ها بهترین راه‌حل اقتصادی برای شما خواهد بود؛ همچنین شما می‌توانید در فضاهای بدون سقف مانند: حیاط، بر روی دیوار، سطوح شیب‌دار و یا در ساختمآن‌هایی که از دیگر تجهیزات جابه‌جایی مواد نمی‌توان استفاده کرد، از این نوع جرثقیل‌ها استفاده کنید.

بیشترین کاربرد جرثقیل‌های بازویی در ایستگاه‌های کاری در کارخانه‌هاست. ایستگاه‌های ماشین‌کاری، جوشکاری، بسته‌بندی و مونتاژ نمونه‌هایی از آن‌ها هستند و در مناطقی‌که نیاز به بالابری و پایین‌آوردن سبک و ساده بار است، از جرثقیل بازویی استفاده می‌شود.

اگر نیاز به محدوده‌‌کاری گسترده‌ی قلاب دارید و یا می‌خواهید اکثرا بارهایی را نزدیک به حداکثر مجاز بردارید، استفاده از جرثقیل بازویی توصیه نمی‌شود.

نوع مفصل‌دار جرثقیل بازویی جهت دسترسی بهتر به گوشه‌ها طراحی شده است.

جرثقیل دروازه‌ایی بازویی

جرثقیل دروازه‌ایی بازویی

 1. جرثقیل دروازه‌ای گردان (Portal crane)

این نوع جرثقیل شباهت زیادی به نوع نیمه دروازه‌ای دارند، با این تفاوت که قابلیت چرخش را دارا هستند. از این نوع جرثقیل در بنادر و گمرکات استفاده زیادی می‌شود.

جرثقیل دروازه‌ای گردان

جرثقیل دروازه‌ای گردان

 1. جرثقیل‌های کامیونی نصب بر روی کامیون

این نوع از جرثقیل‌ها کاربرد فراوانی در ساختمان‌ها و انتقال کالاها بخصوص در داخل شهرها دارند. مزیت آن‌ها در جابه‌جایی سریع و بدون قید و شرطشان است و دارای توان‌های مختلف برای جابه‌جایی بار می‌باشند.

جرثقیل های کامیونی نصب بر روی کامیون

جرثقیل های کامیونی نصب بر روی کامیون

 1. جرثقیل‌های خود رونده (خودرو)

این نوع از جرثقیل‌ها شباهت زیادی به جرثقیل‌های کامیونی دارند؛ با این تفاوت که دارای توان حمل پایین‌تری هستند. از این نوع جرثقیل‌ها بیشتر برای جابه‌جایی و حمل خودرو و بارهای سبک استفاده می‌گردد. مزیت این نوع جرثقیل‌ها در سرعت کار، راحتی کار با دستگاه، فضای کم مورد نیاز و جابه‌جایی سریع ماشین از مکانی به مکان دیگر می‌باشد.

جرثقیل‌ های خود رونده

جرثقیل‌ های خود رونده

 1. جرثقیل‌های چرخ زنجیری

در برخی از جرثقیل‌ها به دلیل نوع عملیات سنگینی که در باربرداری انجام می‌دهند و یا محیطی که در آن مشغول کار هستند، امکان استفاده از لاستیک در آن‌ها مقدور نیست لذا برای توزیع فشار برروی سطح، بیشتر از چرخ زنجیری استفاده می‌شود. از مزیت‌های این نوع جرثقیل‌ها، توان حرکت در زمین‌های ناهموار می‌باشد؛ اما عیب این دستگاه‌ها، امکان مانور کمتر و سرعت پایین در جابجایی است.

از این دستگاه عمدتا در پالایشگاه‌ها، تاسیسات پتروشیمی و سایر پروژه‌های صنعتی بزرگ استفاده می‌شود. کاربردهای آن‌ها از خاک‌برداری و بیل‌مکانیکی در انواع سبک شروع و به کاربرد در پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، پل‌ها در انواع سنگین ادامه می‌یابد.

این نوع جرثقیل‌ها بنابر نوع عملکرد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • جرثقیل‌های چرخ‌زنجیری سبک
 • جرثقیل‌های چرخ‌زنجیری بالابر (lift crane): جرثقیل‌های بالابر دارای ظرفیت بالابری (حمل) بین ۱۰۰ الی ۱۲۰۰ تن می‌باشند.

ویژگی مهم جرثقیل‌های با تناژ پایین، وزن پایین، امکان جابه‌جایی آسان‌تر، سرعت بالا در نصب و در تناژهای بزرگ‌تر افزایش ارتفاع بالابری تا ۲۲۶ متر و شعاع دسترسی تا ۱۶۵ متر می‌باشد.

جرثقیل‌ های چرخ زنجیری

جرثقیل‌ های چرخ زنجیری

 1. تاور کرین‌ها (جرثقیل‌های برجی) (Tower Crane)

تاور کرین یا جرثقیل برج سازی یکی از دستاورد‌های مهم بشری می‌باشد که ساختارهای متفاوتی بنا به نوع توقع کاربر را دارا است و در زمینه‌های برج‌سازی، سد‌سازی، سیلو‌سازی، پل‌سازی و … به کار گرفته می‌شود که خود می‌تواند در ارتفاع‌های مختلف با باربرداری‌های متفاوت در شعاع‌های گوناگون خدمت‌دهی نماید و چون قدرت مانور بسیار بالا در زمینه‌ی باربرداری جهت استفاده‌های گوناگون را دارد مورد توجه قشر عظیمی از صنعت‌گران از جمله در زمینه‌ی برج‌سازی به خود اختصاص داده است.

جرثقیل برجی – تاور کرین

جرثقیل برجی – تاور کرین

 

 1. جرثقیل دیواری (Wall crane)

جرثقیل متحرک دیواری نوعی جرثقیل است که به لحاظ استفاده بهینه از کناره‌های سالن کاربرد دارد. ظرفیت این نوع جرثقیل از ۱۲۵کیلوگرم تا ۱۰تن و طول‌ بازوی آن ۲ تا ۷ متر است و به صورت تک پل و جفت پل طراحی می‌شود. در سالن‌های عریض، جهت تجهیز بخشی از عرض سالن به ‌دلیل حذف ستون یک سمت این نوع جرثقیل‌ها به صورت مستقل یا کمکی بهترین گزینه بوده و به لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر هستند.

جرثقیل دیواری

جرثقیل دیواری

در زیر نام شرکت‌های مطرح سازنده‌ی جرثقیل آمده است:

 • تادانو TADANO
 • لیبهر LIEBHERR
 • دماگ DEMAG
 • ترکس TEREX
 • کبلکو KOBELCO
 • گرو GROVE
 • سومیتومو SUMITOMO
 • مانیتووک MANITOWOC
 • سنبوگن SENNEBOGEN
 • کاتو KATO
 • امریکن AMERICAN
 • سانیر SANYR Crane